Sivilce olarak da isimlendirilen akne ergenlik dönemindeki kişiler başta olmak üzere tüm yaş gruplarında ortaya çıkma ihtimali olan bir cilt rahatsızlığıdır. Folikül denen yağ bezi kanallarının cilt yüzeyinde kendinden yoğun bir yağ tabakasıyla tıkanması sonucu yağ bezlerinde salgılanan sebum adı verilen yağın cildin dışına atılamaması nedeniyle meydana gelir. Neredeyse her insanda meydana gelebilen bu cilt hastalığı genellikle kendi kendini tedavi eder. Ancak cildin kendini yenilemesi gerçekleşmediyse sorun kişinin hayatını da etkilemeye başlar. Bu durumda ise kişi başa çıkamadığı aknelerinden kurtulmak ister.

Siz de aknelerinizden kurtulmak istiyorsanız çeşitli yöntemlerle bunu başarabilirsiniz. Ancak en etkili yöntem elbette ki teknoloji kullanılarak uygulanan lazerle aktif akne tedavisidir. Lazerle yapılan aktif akne tedavisi hakkında bilgilendirmeye çalışacağız.

Lazer Aktif Sivilce Tedavisi

Akneler ve akneli cilt üzerine lazer kullanılarak uygulanan, lazerin vermiş olduğu ısı enerjisi sayesinde aknelerin kurumasını sağlayan ve cilt yağlanmasını kontrol altına alan tedaviye lazerle aktif akne tedavisi denir.

Lazer kullanılarak uygulanan tedavide en çok tercih edilen cihaz CO2 Fraksiyonel Lazer ve Q switch lazer cihazlarıdır. Bu lazerlerin tedavi edici etkileri bir hayli yüksektir ve yan etkileri de çok azdır. Bu lazerler cildin hem üst hem alt tabakalarında etkilidir. Bu sistemde lazer ışınları cilde ufak sütunlar halinde gönderilir ve uygulanan bölgede yeni kolajen oluşumun tetiklenmesi sağlanır. Minik hasar bölgeleri dışında kalan sağlam cilt alanları nedeniyle ciltteki hasar en aza indirgenmiş olur. Böylece cildin iyileşme süreci de hızlanır.

Aknelerinden kurtulmak isteyen kişiler için uygulanan lazerle aktif akne tedavisi sayesinde cilt üzerinde oluşan akneler tedavi edilir. Lazerle yapılacak aktif akne tedavisi, akneleri kendi kendine geçmeyen, bu nedenle hayatı olumsuz etkilenen ve aknelerinden teknoloji odaklı yöntemlerden olan lazer ile kurtulmak isteyen kişilere uygulanır.

Lazer ile yapılan akne tedavisi uygulanmadan önce çeşitli uyarılara dikkat etmek gerekir. Diğer lazer tedavilerinde olduğu gibi, hormonal değerleri ve sağlık durumu normal kriterlerde olan ve lazerin risk teşkil etmediği kişilerde lazerle aktif akne tedavisi uygulanabilir. Hamile kişilerde uygulanmayan lazerle akne tedavisi için derinizde aktif iltihap ve enfeksiyon olmamalıdır. 15-16 yaşın üstündeki herkes için bu tedavi yöntemi uygun görülüyor. Sizin de sağlık durumunuz ve hormonal değerleriniz uygun ise siz de son altı ay içerisinde oral isotretinoin kullanmadıysanız lazerle aknelerinizden kurtulabilirsiniz.

Bu tedavi sürecinde sırasıyla şu işlemler uygulanır: Öncelikle lazer ışınlarının ısı enerjisi ile akneler kurutulur. Ardından aknelerin oluşumuna sebep olan cilt yağlanması kontrol altına alınır. Gözenekler sıkıştırılır ve bu sayede meydana gelecek yeni sivilcelerin oluşumu önlenir. Bu işlem oldukça basit ve hızlı bir işlemdir. Operasyon esnasında hissedebileceğiniz çok az yanma hissi, uygulama yapılan bölgeye sürülen kremler ile giderilir. Bunun dışında neredeyse hiç acı ya da yanma hissetmezsiniz.

İlk seansta co2 fraksiyonel lazer ile tedavi yapılır. Problemin türüne göre değişiklik gösteren seans, en az 1 seans şeklinde yapılır. Co2 fraksiyonel lazer uygulaması yaklaşık olarak 10-30 dakika sürer. Diğer 6 seansta karbon peeling ve Q switch lazer uygulanır. Terdavi süresi 20 dakikadır.

Fraksiyonel lazerle aktif akne tedavisi uygulamasından önce daha önce de bahsedildiği üzere işlem yapılacak bölgeye lokal anestezik sürülerek o alanın hissizleşmesi sağlanır. İşlem sırasında ise uygulama yapılacak bölgeye soğuk hava üflenir. Bu da işlemi neredeyse hiç hissetmemenizi sağlar. İşlem sonrasında cildinizde hafif kızarıklık ve ödem oluşabilir. Ya da hafif soyulmalar ve bronzluk meydana gelebilir. Ancak bu gibi ufak sorunlardan 2-3 gün gibi kısa bir müddet içerisinde kurtulursunuz.

Bu işlem ciltte yenilenmeyi sağladığı için kuruyup dökülen kabuğun yerine alttan sağlıklı ve canlı bir deri çıkar. Bu yeni deri güneş ışığına oldukça duyarlıdır. Bu sebeple uygulama sonrası iyileşmenin devam ettiği üç günden sonrasında mümkün olduğunca güneş ışığından kaçınmanız gerekir. Bu süre zarfı sonrasında ise makyaj yapabilir ya da kozmetik amaçlı üretilen kremleri kullanabilirsiniz.

CO2 Fransiyonel Lazer tedavisinin sonuçlarını uygulamadan hemen sonra görmeye başlarsınız. Ardından tekrar akneleriniz geri geliyor gibi gözükebilir. Ancak asıl kolajen yapımı üçüncü aydan itibaren başlayacağından asıl sonucu bu zaman zarfından sonra almaya başlarsınız. En iyi sonuçları almanız 6-12 aylık bir zaman diliminde gerçekleşir. Fraksiyonel lazer aynı zamanda diğer cilt yenileme yöntemleri ile birlikte de kullanılabilir. Bunun bir sakıncası yoktur.

Fraksiyonel lazerin bir riski var mı diye düşünenlere şunu söyleyebiliriz: CO2 Fraksiyonel lazerin, bilinçli kullanıldığı takdirde ve dozajın iyi ayarlanması durumunda yok denecek kadar risk içerir.

Karbon peeling ve Q switch lazer sonrası ciltte herhangi bir kabuklanma ya da hasar oluşmaz. Kişiler aynı gün normal yaşantılarına döner.