Karbondioksit CO2 lazer, son on yıl için cilt yüzey araştırması yapan ilk araç olmuştur. Soyma ve diğer lazer tekniklerine göre birincil avantajı, artmış kollajen üretimini teşvik ederken deriyi doğal olarak sıkıştırmasıdır. CO2 lazer cerrahi olmayan yüz gençleşmesi ve yüz derisinin kırışıklıklarının ve ciltteki ben ve güneş lekelerinin giderilmesi için ben tedavisi 1995 yılından bu yana kullanılmaktadır. Bununla birlikte, cildin tamamen yenilenmesi olasılığında intravenöz veya genel anestezi gerektirir. Ayrıca, genellikle üç hafta süren uzun süreli ve zor bir iyileşme dönemi, üç ay sürebilen uzun süreli yüz kızarıklığı, deri renginin hipopigmentasyonu veya hafifletilmesi ve skar oluşumuna neden olabilecek enfeksiyon potansiyeli gibi çeşitli sınırlamaları vardır. Son beş yıl boyunca iyileşme süresini kısaltmış ve komplikasyonların oluşumunu azaltmış CO2 fraksiyonel lazer yeniden canlanma adlı yeni teknoloji geliştirilmiştir.

CO2 fraksiyonel lazer ben tedavisi

lazer ben tedavisiBu lazer tedavisi yüz, boyun veya vücut için cilt yüzeyi cilt yenilemesi, ciltteki benler ve güneş lakelerinden kurtulmak isteyen kişiler içindir. En sık yüz, boyun, dekolte ve eller tedavi edilir. Karbon dioksit lazer tedavisi için başvuran insanların çoğu, cilt yaşlanması ve ben tedavisi için başvuruyor.
Fraksiyonel CO2 lazerle yeni bir cilde sahip olmak, bir takım cilt sorunlarını tedavi etmek için uygulanılır. En sık kullanım alanları; cilt dokusunu yenilemek, kırışıklıkları azaltmak, akne izleri ve diğer izleri iyileştirmek, güneş kaynaklı deri pigmentasyonu azaltmak ve cilt solgunluk azaltmak içindir. Ayrıca cildin sıkılaşmasına yardımcı olur. Fraksiyonel karbondioksit lazeri cilt dokusunu buharlaştırabildiğinden ciltte bulunan ben tedavisi de son derece başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca CO2 lazer ile ciltte bulunan aşırı yağlı doku ortadan kaldırılarak cilt normal haline döndürülebilir. Son olarak, yanık izlerini tedavi etmek için de bu lazeri yöntemi son derece etkilidir

Gebe kalanlar, emziren kişiler, keloid yara izi görülmesi CO2 fraksiyonel lazer tedavisini uygulamaya engel durumlardandır.

Lazer, yağlı karma veya kuru olan birçok cilt tipinde de kullanılabilir, ancak daha koyu cilt tiplerinin artan pigment rahatsızlıklarına maruz kalma ihtimali nedeniyle daha koyu cilt türlerinde bazen istenilen sonuç alınmayabilir. Bu yüzden esmer kişilere yüksek doz ile tedavi planlanırken dikkatli olunmalıdır.

Lazer uygulanacak benler işaretlenir ve ben kaybolup ciltten buharlaşana kadar lazer ışınına maruz bırakılır. Islak bir gazlı bez ile bölge temizlenerek benin cilt altı derinliği ve tedavi etkinliği takip edilir. İşlem sonrası ben alınan bölgede hafif bir pullanma ve kabuklanma olur. Birkaç gün içinde bu kabuklar soyulur ve pembe renkli taze cilt ortaya çıkar. Bu pembelikte haftalar içinde normal cilt tonuna döner. Bazen işlemden bir hafta sonra ben alınan yerde noktasal bir ben kalıntısı kalabilir. Bu bölgeye rutuş lazeri yapılır.

Lazer ile ben alımı için uygun benler cilt seviyesinde olan ve noktasal benlerdir. Bu benlerin lazerle tedavisi neredeyse izsiz ve çok başarılıdır. Ciltten kabarık ve büyük benler ise cerrahi yöntem ile tedavi edilmelidir. Bu benler lazer ile tedavi edilirse noktasal çukurluklar oluşabilir.

Benler lazerle genelde tek seansta temizlenir. Nadiren ek bir seans daha gerekebilir.

Ben dışında lazer tedavisinin ilk adımı cildin hazırlanmasını içerir. Lazer öncesi tıbbi amaçlı maddelerle, özellikle topikal retinoidlerle iyi bir cilt bakımı yapılır. Bu bakım lazerle elde edilen sonuçların iyileşmesine yardımcı olabileceği gibi potansiyel yan etkileri de azaltabilir. Topikal retinoidler, cilt cirosunu iyileştirmeye yardımcı olabilir ve eğer lazer cilt yenileme işleminden en az iki hafta önce kullanıldıysa, tekrar epitelyalizasyon süresini (cildin yenilenmesi ve yeniden düzenlenmesi) azaltmak için gösterilebilir. Koyu veya kahverengi cilt tipleri olanlar için, hidrokuinon gibi topik bir aydınlatma ajanı ile hazırlanma, enflamasyon sonrası hiperpigmentasyon  gibi komplikasyonların azaltılmasına yardımcı olabilir.

Bazı durumlarda, lazerin olası cilt tepkisinin yanı sıra kullanılacak enerji seviyesinin belirlenmesine yardımcı olmak için bir test yaması yapılabilir. Bu, muhtemel sonuçların tahmin edilmesine yardımcı olmak için genellikle daha zayıf veya daha koyu cilt tiplerinde yapılır. Mümkünse göze çarpmayan bir alanda da gerçekleştirilir.

Özellikle ağır tedaviler için enfeksiyonları önlemek için işlem öncesi anti-viral ilaçlar veya antibiyotikler alınması gerekebilir.

Yeniden düzenlenecek