Çiller, güneş ışınları sebebi ile deri içinde oluşan lekelerdir. Derimizde yer alan melonisit adı verilen renk üreten hücreler melanin diye isimlendirilen boya maddesini salgılarlar. Bu maddeyi, derimizin en üst tabakasında yer alan hücreler depolar. Melanin, güneş ışığını emerek derimizdeki dokuları ve derimizi güneşin olumsuz etkilerinden korur. Melanositler aşırı güneşe maruz kaldığı zaman ise melanin pigmentlerini gereğinden fazla salgılar ve çiller meydana gelir. Güneş ışığının yanında solaryum benzeri yapay ışık kaynakları da çil oluşumu meydana getirebilir.

Lazer Çil Tedavisi

Lazerle çil tedavisi yöntemini uygulayacak hastalar müdahaleden önce lazer seçimi yapmalıdırlar. Şimdiye dek en başarılı sonuçlar Q Switched Nd Yag Lazer ile yapılan uygulamalar ile alınmıştır. Diğer lazerlerden farklı olarak bu lazerin kendine has bir dalga boyu vardır. Çil tedavisinin yapıldığı dalga boyuna sahip olması bakımından herhangi bir lazeri seçmek yerine Q Switched Nd Yag Lazer’i seçmeniz çok daha hızlı ve etkili sonuç almanızı sağlar. Bu lazer, nanosaniye gibi çok kısa bir sürede atış yaptığından renk maddesini patlatarak etkili olur. Kısa sürede yapılan ani atış sayesinde aynı zamanda çevre dokudaki hücreler zarar görmez. Cildiniz zarar görmeden tedavi uygulanmış olur. Aynı zamanda iyileşme süreciniz de diğer lazerler kullanılarak yapılan tedavilerden çok daha hızlı olur.

Çillerinden kurtulmak isteyenler için uygulanan lazerle çil tedavisi sayesinde derinin üzerinde yer alan çil lekeleri, lazer ışınları ile yakılarak temizlenir. Lazerle çil lekelerini yakma, çillerinden tamamen kurtulmak ya da çillerinin görünümünü azaltmak isteyenlerin amacına ulaşması maksadıyla gerçekleştirilir.

Lazer ile yapılan çil tedavisi uygulanmadan evvel bir takım uyarılara dikkat etmek gerekir. Bu işlem, cildinin üstünde viral ya da enfeksiyonel sorun yaşamayan; hamilelik ya da emzirme döneminde bulunmayan; kalp, şeker, tansiyon ya da kanser gibi hastalıklara sahip olmayan tüm kadın ve erkeklerde uygulanabilir. Aynı zamanda epilepsi hastası da olmamanız gerekiyor.

Lazerle çil yaktırmak isteyenlerin tedaviden önce uzman doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Bu çok basit ve hızlı bir işlemdir. Cildinizdeki lekelerin çil olup olmadığının belirlenmesiyle bu aşama son bulur. Ardından doktorunuz uygun görürse çillerinizi yok etmek için rahatlıkla lazer yöntemini kullanabilirsiniz. Bu işlemde çok az yanma hissedebilirsiniz, ancak bunu gidermek maksadıyla bölgesel hissizlik yaratmak amacı ile lazer uygulanacak olan bölgeye anestezi kremleri sürülür. Böylece rahat ve acısız bir şekilde operasyona devam edersiniz.

Tedavinin kaç seansta süreceği kişiden kişiye değişmekle birlikte, ortalama olarak br kaç seans sonrasında çillerinizde gözle görülür bir fark meydana gelir. 15 gün ara ile 3 seans uygulama yapıldığında çillerinizde %80-90 arası azalma gözlenir. Çillerinizin azalma miktarına göre isterseniz tedaviye devam edebilirsiniz.

İşlem öncesinde daha önce de bahsettiğimiz üzere tedavi yapılacak bölgeye anestezik krem sürülerek bölgenin hissizleşmesi sağlanır. İşlem sırasında ise verilen soğuk hava akımı sayesinde tedavi bölgesi serinletilir. İşlem sonrasında yarım saat kadar çok az iğnelenme hissi oluşabilir. Ancak bu hissi azaltmak için de soğuk kompres uygulaması yapılır.

Seanslardan sonra güneş ışınlarından korunmanız gerekir. Lazer kullanılan tüm işlemlerde buna dikkat etmek gerekir. Bunu da cildinize uygun güneş kremi kullanarak sağlayabilirsiniz.

Unutmamak gereken bir nokta şudur ki lazerle çil tedavisi koyu renkli kişilere nazaran açık tenli kişilerde çok daha başarılı sonuçlar vermektedir. Tedavi uygulanacak kişinin teni açık renk ise ve çilleri koyu renk ise başarı oranı bir hayli yükselir. Çünkü lazerin çilleri yakalama oranı artar. Koyu renkli bir teniniz ve koyu renkli çilleriniz varsa lazerle çillerinizi yok etme ihtimaliniz yine yüksektir. Ancak koyu tenli olmanıza karşın çillerinizin rengi açıksa bu tedavi yönteminden kaçınmanız faydalı olacaktır. Çünkü çilleri yakalamak için cildinize daha yüksek dozda lazer atılır ve bu da sizin cildinizi yakabilir. Beklediğiniz sonucu alamamakla kalmayıp bir de cildiniz eskisinden daha kötü hale gelebilir.

Çil tedavisi için lazer kullanmak istiyorsanız hangi mevsimde tedavinizi yaptıracağınız da önemlidir. Yaz aylarında bu tedavi yapılmaz. En uygun mevsimler ise güneş ışınlarından uzak kalabileceğiniz sonbahar ve kış mevsimleridir.

Çillerinden tamamen kurtulmak ya da çillerinin görünümlerini azaltmak isteyenler Q Switched Nd Yag Lazer ile yapılan çil tedavisinden fayda görürler.