Lazerle Cilt Gözenekleri Sıkılaştırma

Cilt gözenekleri yağ bezi kanalları ve kıl foliküllerinin deriye çıkış noktalarıdır. Cilt gözeneklerinin genişlemesi estetik açıdan rahatsız edici bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olur ve ister kadınlar isterse de erkekler bu görünümün giderilmesi için bazı tedavi yöntemlerine başvurmaktadırlar.

Cilt Gözenekleri Neden Genişler?

Gözeneklerin genişlemesine neden olan bazı etkenler var. Bu nedenleri iki başlık altında gösterebiliriz:

  • Genetik özellikler
  • Cildin yağlılık düzeyi

Bu iki nedenden dolayı yağ artıkları gözeneklerde toplanır ve bu yüzden genişlemiş gözeneklerin ortaya çıkmasına neden olur. Gözeneklerin genişlemesi en çok yüzde ortaya çıktığı zaman estetik açıdan hoş olmayan bir görüntü oluşturduğu için tedavi edilme ihtiyacı ortaya çıkar.

Lazerle Cilt Gözenekleri Tedavisi Yöntemleri

cilt yenilemeCilt gözeneklerinin neden olduğu rahatsızlıklar, insanları bu konuda tedavilere yöneltmektedir. Lazerle cilt gözenekleri sıkılaştırma tedavisi bu yöntemlerden en çok rağbet görenidir. Lazer tedavisi yoğunlaştırılmış ışın tedavisidir. Lazerle cilt gözenekleri sıkılaştırma tedavisinde iki yöntem öne çıkmaktadır: Q Switched Nd YAG lazer ve CO2 fraksiyonel lazer yöntemleri.

Q Switched Nd YAG ve CO2 Fraksiyonel Lazer Yöntemi Nedir?

Q Switched Nd YAG lazerle cilt gözenekleri sıkılaştırma 1064 nm dalga boyuna kadar farklı dalga boylarında uygulanmaktadır. Q Switched Nd YAG lazer tedavisinde öne çıkan özellikse spectra peel olarak adlandırılan uygulamadır. Bu uygulama 300 milisaniye süre içinde verilen lazer ışınının yarattığı etki sonucu cildin sıkılaşmasını ve yenilenmesini sağlar.

CO2 Franksiyonel Lazer tedavisinde ise 1650 nm dalga boyuna sahip cihazlar kullanılmaktadır. CO2 Fraksiyonel Lazer tedavisi yönteminde cilt içine ışınsal tarzda yollanan lazer ışını cildin yenilenmesini ve cilt gözeneklerinin sıkılaşmasını sağlar.

Neden Yapılır?

Cilt gözeneklerinin sıkılaştırılması için uygulanan yöntemlerden biri de Q Switched Nd YAG yöntemidir. Cildin üst katmanının bu yöntemle alınmasıyla cilt yenilenir. CO2 Fraksiyonel Lazer tedavisi ise cilt gençleştirme ve toparlanması adına uygulanan en etkili yöntemdir.

Kimlere Yapabilir?

Q Switched Nd YAG ve CO2 Fraksiyonel Lazer tedavisi gebe, emzirme dönemindeki kadınlara ve cildinde yara olan kişilere uygulanamaz. Bu gruba girmeyen kadın, erkek herkes lazer tedavisi olabilir.

Lazer Cilt Gözenekleri Sıkılaştırma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Q Switched Nd YAG tedavisi işlemi cilt gözeneklerinin sıkılaştırılması için spectra peel özelliğiyle uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemi sırasında cilde karbon maske uygulanır, ardından lazer cihazı ile bu maskeye ısı verilir. Böylece, cildin yüzeyi yenilenir ve gözenekler temizlenir. Cildin yenilenmesi sayesinde gözenekler sıkılaşır, büyümesi önlenir. CO2 Fraksiyonel Lazer tedavisinde ise cildin üst ince katmanı alınır. Alttan yeni derinin ortaya çıkmasıyla daha sıkı gözeneklere sahip olursunuz.

Lazer Cilt Gözenekleri Sıkılaştırma İşlemi Ne Kadar Sürüyor?

Q Switched Nd YAG lazer yöntemi, 1-2 hafta aralıklarla 6-10 seansta uygulanmaktadır. CO2 Fraksiyonel Lazer tedavisi ise gözeneklerin ve cildin özelliklerine bağlı olarak 3-4 seansa kadar uygulanmaktadır. Seanslar arasında 1-1,5 ay ara olması gerekir.

Tedavi Süreci

Q Switched Nd YAG ve CO2 Fraksiyonel Lazer tedavisi sonrasında ilk günlerde cildin tahriş olmaması için özen göstermek, ilk gün duş almamak gerekir. Doktorların tavsiyesine uygun olarak nemlendirici kremler kullanılmaktadır. Uygulamanın ardından geçen birkaç ay sonra tedavinin etkisi kendini gösterir. Tedavinin olumlu etkisi; kırışıklıkların azalması, cilt gözeneklerinin sıkılaşması ve büyümesinin engellenmesi, daha genç bir cilt şeklinde ortaya çıkmaktadır.