Deride oluşan leke problemi toplumda sıkça rastladığımız problemler arasında yer almaktadır. Bu lekeler deriye renk veren pigment ismi verilen partiküllerin bir bölgeye birikimi ile oluşmaktadır. Lekeler dış görünüş olarak kişilere huzursuzluk verdiğinden pek çok kişi bu lekelerin yok edilmesi için tedavi görmektedir. Fakat lekeler genelde fiziksel bir rahatsızlıktan değil daha çok psikolojik rahatsızlıktan ötürü yok edilmektedir. 

Lazer Leke Tedavisi Uygulamaları

Genel olarak yoğunlaştırılmış ışık demeti olarak adlandırabileceğimiz lazerin farklı renklerde ışınları bulunmaktadır. Lezerde bulunan dalga boyu ışığın rengini ve hedefini belirlemektedir. Günümüzde lazerle leke tedavisi en basit ve fazla kullanılan tedaviler arasında yer almaktadır.  Bir madde ya da doku tarafından lekeye tutulan farklı renklerdeki ışıklar cilt üzerinde ısıya dönüşerek etki göstermektedir. Leke tedavisinde kullanılan lazerlerin hedefi melanin pigmentidir, bu pigmenti hedef alarak uygulanan lazerler başka hücrelere zarar vermemektedir. Son yirmi yıldır gelişen lazer tedavi yöntemleri ile günümüzde lazerle leke tedavisinde eskiye oranla daha fazla başarı elde edilmektedir. Özellikle koyu renkli  tene sahip olan kişilerde leke tedavisi daha güvenli bir şekilde uygulanmaktadır.  Q- switched Nd:YAG lazer ile yapılan lazer tedavilerinde başarı hızı oldukça yüksektir. Bu lazerin en önemli özelliği kısa sürede güçlü atışlar yapmasıdır.

Q- switched Nd:YAG lazer ışığı etrafındaki dokulara zarar vermeden pigmentleri azaltarak yok etmektedir. Böylece melanin ve melanozom yapıları azalarak sağlıklı ve lekesiz bir cilt görünümü ortaya çıkmaktadır. CO2 fraksiyonel lazer de leke tedavilerinde en etkili lazerlerden birisidir. Akne, sivilce, yara ve iz tedavilerinde dünya genelinde gelinen son nokta olarak nitelendirilebilecek CO2 fraksiyonel lazer ile yapılan tedavilerde yan etkisi oldukça düşüktür. CO2 fraksiyonel lazer  ile verilen ışınlar sonrasında derinin sıcaklığı arttırılarak buharlaşma sağlanmaktadır. Böylece derinin üst tabakası soyulmaktadır. Tedavi uygulanan kısmın çevresinde bulunan zarar görmemiş kısımlarda bulunan hücreler de iyileşmeye yardımcı olmaktadır. Lazerle leke tedavisi için kullanılan son derece gelişmiş bu lazer ile iyileşme süresi de oldukça kısa sürmektedir. Ayrıca bu lazer ile uygulanan tedavilerde son derece başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Lazerle leke tedavisi sırasında aynı anda yüzde ya da yüz çevresinde meydana gelen ince kırışıklıkların giderilmesinde, derin çizgilerin giderilmesinde yöntemi kullanılmaktadır. Cildin sahip olduğu kaba görünüm ya da geniş gözenekli görünüm, ciltte meydana gelen güneş lekeleri ya da doğum lekeleri de lazerle leke tedavisi sonucunda yok olmaktadır. Sivilce ve akne izleri, aşırı yara iyileşmesi sonrasında ciltte oluşan lekelerin giderilmesinde cilt yenileme ve yüz gençleştirmede de lazerle leke tedavisi kullanılmaktadır.

Lazerle leke tedavisi, normal lazer tedavilerinde olduğu gibi kesinlikle bir uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır. Lazerle leke tedavisi özellikle Q- switched Nd:YAG ve CO2 fraksiyonel gibi son derece gelişmiş lazerler ile yapılacağı zaman mutlaka bu konuda uzmanlaşmış kişilerin tedavi yapmaları gerekmektedir.

Oldukça basit bir şekilde gerçekleşen lazerle leke tedavisi genelde 6 ya da 7 seansa kadar yapılmaktadır. Gelişmiş lazer aletleri ile cilde lazer ışınları verilerek uygulanan bu yöntem sayesinde kısa sürede cilt lekelerinizden kurtulmanız mümkün olmaktadır. Ağrısız şekilde gerçekleşen bu işlemde hafif şekilde lazer işleminde olduğu gibi çarpmalar görülebilir. Fakat bu çarpmalar, lokal anestezi içeren kremler ile etkisiz hale getirilmektedir.

15 ya da 20 dakika kadar süren seans süreleri ve sayısı lazerle leke tedavisinde bulunulan leke derinliğine göre değişmektedir. Derin olmayan lekelerde problemler genelde bir kaç seans da çözülmektedir. Fakat derin ve yaygın lekelerde bu sayı 7 ya da daha fazla seansa kadar çıkmaktadır. Seanslar genelde ayda 1-2 hafta aralarla yapılsa da bazı özel durumlarda bu aralıklar değişmektedir.

Q- switched Nd:YAG lazer ile yapılan tedavide ağrı ve acı hissi olmaz. CO2 fraksiyonel lazerle leke tedavisinde sadece acı hissedilmemesi için lokal anestezi uygulanmaktadır. Bölgesel olarak genelde kremler ile uygulanan bu anestezi sayesinde hastalar az da olsa hissedecekleri acıdan dahi kurtarılmaktadır. Anestezi uygulaması tedaviden 15 dakika kadar önce uygulanmaktadır ve toplam işlem süresi yaklaşık 20 dakika kadar sürmektedir.