Yaşlanma, gebelik, hormonlar, çil ve çeşitli hastalıklar nedeniyle vücutta koyu veya açık renkli lekeler oluşuyor. Bu lekelerden en çok rahatsız edeni ise yüzde oluşan lekelerdir. Sağlık açısından sorunlar oluşturmasa da psikolojik olarak insanları tedirgin edebiliyor. Lekelerin bulunduğu kişiler sosyal ilişkiler açısından bazı sıkıntılar yaşayabilir. Bu nedenle de cilt yenileme tedavileri en çok başvurulan estetik tedavi çeşitlerinden biri haline gelmiştir.

Cilt Lekeleri Nasıl Oluşur ve Lazer Cilt Yenileme Nasıl Yapılır

Cildin rengini belirleyen melanin adlı pigmentler ciltte normal bir şekilde dağıtıldığında cildimizin normal rengi ortaya çıkar. Bazı bölgelerde pigmentlerin artış göstermesi ise söz konusu lekelerin ortaya çıkmasına neden olur ve bu lekeler melazma olarak adlandırılmaktadır. Bu bölgesel artışların nedenleri arasında gebelik sırasında hormonal dengelerin değişmesi, güneş ışınlarının etkisi ve çillerin oluşumu, karaciğerdeki yağlanma gibi sorunların ortaya çıkması, yaşlanma gibi farklı etkenleri gösterebiliriz. İnsanları psikolojik olarak rahatsız eden husus ise bu lekelerin çoğunlukla alın, göz çevresi ve yanaklar gibi belirgin bölgelerde ortaya çıkmasıdır.

Lazer Cilt Yenileme Yöntemleri

Cilt lekelerin doğurduğu rahatsızlıklar, insanları cilt yenileme tedavilerine başvurmaya itiyor. Son yıllarda en çok rağbet gören cilt yenileme tedavileri arasında lazerle tedavi öne çıkmaktadır. Lazer yani yoğunlaştırılmış ışık tedavisi, lazer ışınlarının farklı dalga boylarında uygulanmasıyla melanin pigmentlerini hedef alarak melazmaları ortadan kaldırma işlemidir. Lazerle cilt yenilemede iki yöntem öne çıkıyor: Q Switched Nd YAG lazer ve CO2 fraksiyonel lazer yöntemleri.

Lazer Cilt Yenilemede Q Switched Nd YAG ve CO2 Fraksiyonel Lazer Yöntemi

Q Switched Nd YAG lazer cilt yenileme yönteminde çoğunlukla 532 ve 1064 nm dalga boyları uygulanır. Bu yöntemde sadece lekeler hedef alınır normal cilt dokusuna herhangi bir uygulama yapılmaz. Q Switched Nd YAG Lazer cihazı (Spectra) cit yenileme özelliğine sahiptir.

CO2 Franksiyonel Lazer cilt yenileme tedavisi ise uzman hekimler tarafından uygulanmaktadır. Derinin tüm katlarına inilerek cildin yenilenmesi amaçlandığı için daha büyük dalga boyları uygulanır. CO2 Fraksiyonel Lazer cilt yenilme tedavisi yönteminde 1650 nm dalga boyuna sahip cihazlar kullanılmaktadır.

Cildin üst katmanlarında melanin artışında uygulanmaktadır. Güneş lekeleri, dövme, cilt gençleştirme için daha çok Q Switched Nd YAG yöntemi uygulanır. CO2 Fraksiyonel Lazer tedavisi ise akne ve sivilcelerin giderilmesi ve cilt yenileme için yapılır. Derideki daha büyük hasarların giderilmesi için uygulanan bu yöntem cildin daha derin katmanlarına uygulanır.

Q Switched Nd YAG ve CO2 Fraksiyonel Lazer tedavisi hamile, emzirme dönemindeki kadınlara ve yara sorunu olan kişilere uygulanamaz. Bunun dışında kalan kadın ve erkek fark etmez, herkes bu yönteme başvurabilir.

Cilt Yenilme İşlemi Ne Kadar Sürer

Q Switched Nd YAG lazer yöntemi ile cilt yenileme işlemi, haftada bir kere olmakla 6-10 seans olarak uygulanmaktadır. CO2 Fraksiyonel Lazer tedavisinde ise ciltteki hasarın derinliğine bağlı olarak 3 veya 5 seans uygulanmaktadır. Seanslar arası süreyse genellikle 1 aydır.

Leke bölgesine yapılan Q Switched Nd YAG uygulaması sayesinde melazmalar küçük parçalara ayrılır. Bu küçük parçalar vücut tarafından emilir ve böylece açık renk lekeler giderilir, koyu renk lekelerinse rengi açılır ve cilt yenilenir. CO2 Fraksiyonel Lazer tedavisinde ise cildin daha derin katmanlarına uygulama yapılır ve derinin yenilenmesi sağlanır. Bunun için derinin derin katmanlarında kontrollü bir hasar oluşturulur. Tedavinin etkisini göstermesi içinse 2-3 aylık bir sürenin geçmesi gerekir.

Lazerle tedavinin ardından sıcak suyla duş alınmamalı, alkollü ürünlerin uygulama yapılan bölgeye temas etmemesine özen gösterilmeli, güneş ışınlarına mümkün oldukça maruz kalınmaması gerekir.