İlk kullanılan yöntemlerden olan CO2 fraksiyonel lazer tedavisi; yara, iz, çatlak durumlarında kullanıma sahiptir. Vücuttaki yaralara, çatlaklara karşı güvenilir ve kontrol edilebilir bir yöntemdir. 10.650 nanometre dalga boyutuna sahiptir.

CO2 Karbondioksit Fraksiyonel Lazer İz Çatlak Tedavisi

Karbondioksit lazer fraksiyonel lazer yöntemi tüm lazer yöntemlerindeki gibi cildin tüm alanına ışın gönderilmemektedir. Bu sayede tüm ciltte yara ve benzeri hasar oluşmamaktadır. Ama uygulanan alanda noktasal dağınık halde pullanma olmaktadır. Hastalar tedavi sonrasında ciltlerinde bir kaç gün sürecek bu pullanmadan sonra ciltlerinde herhangi bir belirti olmadan gündelik hayatlarının seyrini devam edebilmektedirler.

Uygulama sırasında tedavi edilen cildin kalınlığı göz kararı değil inilen derinlik kesin olarak belirlenir. Fraksiyonel lazer sayesinde güçlü bir uygulama sergilenip iyileşme hızı çok yüksektir.

CO2 karbondioksit fraksiyonel lazer yöntemi üç farklı başlık sistemi ile uygulanmaktadır. 120m, 300m ve 1000m ile deride epidermal ya da dermal derinliği ile 50 mikron dan 2,4 mm’ ye kadar tedavi olanağı bulmaktadır. Nokta emisyonu sayesinde termal hasarlarla sağlanan küçük noktalar ve tedavi edilmeyen alanlar sıralanır. İyileşme dönemi çok kısa ve gündelik hayata geçiş çok hızlıdır. Hızlı reepitelizasyon ile daha az eritem, selektif ısı yayılımına bağlı doku büzüşmesi ve epidermal duvarların iyileşmesi sağlanır.

Fraksiyonel lazer ile deriye minik sütunlar halinde ışınlar aşılanır. Lazer ışınları bu sütunlar boyunca deride ısı yaratır. Bu sütun alanlar yanındaki deri alanlar sağlam kalır. Isı görmüş alan sağlam deriden gelen hücrelerle hızla onarılır.

CO2 Fraksiyonel lazer tedavisi

Kullanım alanları aşağıdaki gibidir.

  • Akne tedavisi
  • Yara, ameliyat, yanık ve jilet izleri
  • Kırışıklık ve sarkma
  • Leke tedavileri; güneş lekeleri ve sivilce lekeleri
  • Gözenek küçültme
  • Cilt çatlaklarının tedavisi

çatlak tedavisiCO2 Karbondioksit Fraksiyonel Lazer İz Tedavileri

Lazer ışını sütun boyutları derine kadar inmesi sayesinde sivilce ya da yara üzerindeki kötü bir şekilde iyileşmiş skar dokusunu buharlaştırarak eritir. Hasar görmemiş dokular bu alanı hızla sağlıklı ve yeni doku ile örter.

Çatlaklar cilt ve cilt altı dokunun yırtığı yani bir çeşit izdir. İzler gibi çatlak tedavileri de lazerli ışın uygulaması kullanılarak doku yenilemesine gidilmektedir.  CO2 karbondioksit fraksiyonel lazerle çatlak tedavisi kurtarılamayacak bir cilt yenileme yöntemi olarak bakılan çatlaklar için kurtarıcı olmaktadır.

Lazer tedavisi 1-2 ay arayla 4-6 seans yapılabilir. Seans süresi uygulanan alan genişliğine bağlı olarak değişir. Genelde 10-30 dk arası sürer.