ND-Yag Lazer ile epilasyon kısaca; kıl köklerine lazer ışını gönderilmesi sonucu, onların yakılarak yok edilmesi işlemidir. Bu işlemle kıl köklerinin aktif halden pasif hale getirilmesi hedeflenir. İşlemin başarılı olabilmesi için uzman kontrolünde 4-5 seans uygulanması gerekir.

Bu tedavi yöntemi ilk defa 90’lı yılların başında uygulanmaya başlanmıştır. Alınan olumlu sonuçlarla birlikte hızla gelişmiş ve geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştır.

Nasıl Yapılır?

Öncelikle uzman bir klinik seçimiyle işe başlamalısınız. Kliniğin başarılı bir geçmişi olmalıdır. Müşteri ilişkilerinde güler yüzlü ve yapıcı bir yaklaşım sergilenmelidir. Yapılacak işlemin her aşaması hakkında doyurucu bilgilerle açıklama yapılması en doğal hakkınızdır. Ayrıca ortamın hijyen olması da olası sağlık sorunlarını engeller. Firmanın kullanacağı araç gereçlerin de son teknoloji olması, müşteri memnuniyetini arttıracaktır.

Hangi Marka Cihazlar Kullanılmalı?

Nd-YAG Lazer, Epilasyon cihazları bu sektördeki son teknolojiyi kullanmaktadır.

Nd yag lazer cihazları (neodymium-doped yttrium aluminium garnet) kristallerini lazer ışığı üretimi için kullananlar sistemlerdir. Nd-YAG lazer cihazı dalga boyu 1064nm olan lazer ışığı üretmekte olup ciltte en derin mesafeyi kat edebilen lazer ışığıdır. Sektörün öncüsü olan bu cihazlarla, 6 mm’ye kadar inen dalga boyuyla, her tondaki ciltte etkili sonuçlar elde edilmektedir. Kıl köküne direk etki eden bu uygulamayla, daha kalıcı çözümler sağlanmaktadır. Her cilt ve her kıl tipine uygun olan Nd-YAG Lazer epilasyon cihazları, derideki epidermis tabakasına zarar vermez. Yıl boyunca her mevsim gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Nd-YAG Lazer ile Epilasyon Uygulamasının Yan Etkileri ve Reaksiyonları Nelerdir?

Bu yöntemle ilgili tespit edilmiş ciddi bir yan etki bulunmamaktadır. Bununla beraber seans sırasında ve hemen sonrasında ışına maruz kalan kıl köklerinde kızarmalar, ciltte yer yer kabarmalar görülebilir. Bu rahatsızlık, hassas bir ciltten kaynaklanabileceği gibi, aynı zamanda yapılan uygulamanın da amacına ulaşmaya başladığının göstergesidir. Hafif bir acı ve yanma hissi duymanız normaldir. Bu durum kişilerin acı eşiğine göre değişiklik göstermektedir. Uygulama sırasında duyulacak acı cihazda bulunan gaz soğutma sistemi sayesinde en aza indirilir. Cildin gaz ile soğutulması en etkin yöntemdir. Kansere sebep olduğu yönündeki söylentiler ise tamamen asılsızdır. Bu söylentilere kulak asmadan güvenle kullanılabilir.

Nasıl Yapılıyor?

Öncelikle anlaştığınız cilt bakım kliniğinde, cildinize en uygun frekans tespiti yapılıyor. Bu ayar sizin cilt renginize ve uygulamanın yapılacağı bölgenin hassasiyetine göre değişebiliyor.  Daha sonra uygulama yapılacak bölge alkol ile temizlenerek steril hale getiriliyor. İşlem öncesi koruyucu gözlükler ve maskeler takılarak olası kazaların önüne geçiliyor.

Uygulama başladığında o bölgedeki kıl köklerine lazer ışını gönderiliyor. Bu esnada derimize rengini veren pigmentler, lazer ışınını absorbe ediyor. Koyu renkli bir tene sahip kişilerde daha yüksek frekanslarda lazer ışını kullanılması gerekiyor. Bu süreç içerisinde ışınları absorbe eden kıl kökleri ölüyor ve bir daha da büyümeyerek kalıcı bir çözüme ulaşılmış olur.

Nd-YAG lazer cihazları, daha derine frekans gönderebilme özellikleri sayesinde çok koyu ten rengine sahip kişilerde bile kısa sürede başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlarlar. Tedavi süresi uygulamanın yapılacağı bölgeye göre değişebilmektedir. Küçük bölge uygulamaları bir kaç dakikada yapılabilse de genel olarak bir seans, 30 – 40 dakika sürebilmektedir.  4 – 5 seans sonunda da kalıcı sonuçlara ulaşmak mümkündür.

Cildin İyileşmesi ve Bakımı

Cilt bakımı, lazer epilasyonun her aşamasında önemlidir. Seans aralarında ve seans sonrasında kızarıklık olan bölgelere buz koymak rahatlamanızı sağlayacaktır. Ayrıca nemlendirici kremlerin kullanılması da seans sonrası oluşacak şikayetleri en aza indirecektir.

Önemli bir husus da güneş ışığıdır. Tedavi süresince ve hassasiyetin devam ettiği durumlarda güneş ışığına direk maruz kalınmamalıdır. Çünkü güneşe biraz da olsa maruz kalan ciltlerde tahriş ve yanma gibi kötü sonuçlar oluşabilmektedir.

Tüm bunlara rağmen çoğu kişide de herhangi bir şikayet oluşmamakta, uygulama sonrası bir kaç saat içerisinde normal günlük yaşamlarına dönebilmektedirler.