ND:Yag lazer sistemi açık tenli insanlarda yapısı ince veya kalın olarak değişebilen, genellikle koyu tüylerde iyi bir sonuç veren bir lazer cihazıdır. 1064 nm dalga boyu ışın gücü bulunmaktadır. Üretilen bu ışınlarla bir saniye içinde 10 kez ( 10HZ) arka arkaya atış yapabilme hızı özelliğine sahiptir. Gaz soğutmalı bir lazer cihazıdır. 15 mm kadar spot alanı olan cihaz, seansların sayısını ve süresini kısaltabilmektedir. Kare dalga atışı teknolojisi sayesinde de uygulama iyi sonuçlar vermektedir çünkü herhangi bir enerji azalması olmamaktadır.

ND:Yag Lazer sistemi güçlü ve etkili özellikleri sayesinde birçok tedavide rahatlıkla kullanılabilmektedir.

  • Cildi Yenileme
  • Epilasyon işlemleri
  • Ciltteki Kızarıklıklar
  • Akneler
  • Ciltteki renk tonu sorunları
  • Siğil
  • Cildin sıkılaştırılması işlemleri
  • Lazer Genesis Seansları
  • Varisler
  • Lezyonlar (vasküler)

ND:Yag Lazer Cihazı fotomekanik bir sistemle çalışmaktadır. ND: Yag Lazer epilasyonda kılların kökünü yakar ve bu soruna kalıcı olarak çözüm getirir. Koyu tenlilerde de tercih edilebilen bir lazer cihazıdır; renge karşı fazla duyarlı değildir. Işınlar cildin derinlerinde de etki göstermektedir. Güçlü dalga boyu üretebilmesi nedeniyle tedavi yöntemleri arasında etkisi yüksek olan cihazlardan bir tanesidir. İşlemde acı veya ağrı hissedilmemektedir.

ND:YAG Lazer Hangi Tedavilerde Kullanılmaktadır

ND:Yag Lazer ile epilasyon işlemleri genel itibariyle olumlu ve iyi sonuç vermektedir. İşlemlerde epilasyon yapılacak bölge atışlarla taranır; 10 HZ atış özelliği sayesinde işlem hızlı ve acısız biçimde gerçekleştirilebilmektedir. 1064 nm dalga boyu ile kılların köküne ısı enerjisi verilir ve kökler yakılır. Çoğunlukla seanslar için 6 ve 8 haftalık aralar verilmektedir. Ayrıca seansların sayısı hangi bölgeye epilasyon yapıldığına göre de değişmektedir. Arada kontrol seansları da yapılmaktadır. ND:YAG Lazer özellikle alt bacak, koltuk altı ve kasık bölgelerinde hızlı sonuç veren bir cihazdır. 4-6 seansta kıl sayısında büyük oranda bir azalış görülmektedir.

Bu cihaz özellikle lacivert ve siyah renkli dövmeleri silmek için yapılan işlemlerde oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Burada amaç dövme boyasının küçültülmesi ve sonrasında vücuttan çıkartılmasıdır. Hücrelerden çıkartılan boya sonucunda dövme silinmiş olur. İşlem sırasında genellikle bölgesel anestezi için özel kremler ve bölgeyi soğutan uygulamalar uyuşturma amaçlı olarak yapılmaktadır. Dövmelerin büyüklüğüne göre seans sayıları değişmektedir. Koyu tenli kişilerde ND:Yag Lazer daha fazla tercih edilmektedir. Tedavi kişiden kişiye ve dövmeden dövmeye farklılaşmakla beraber genellikle 10 seansa kadar çıkabilmektedir.

ND:Yag Lazer ile lekeler üzerinde de kullanılmaktadır. Cihazın başı ciltteki üzerinde gezdirilir ve ışınlar cilde gönderilir. Tek bir lekenin işlemi çok kısa sürmektedir; 1-2 saniye! Lazer ışınları lekeler üzerinde biriken koyu melaninleri parçalayıp, yok eder. Bu bölgelerde yenilenme yani hücre ve kolajen artışı yaşanır. Çoğu Leke tedavisi için kez 1-3 seans yeterli olmaktadır ama bu her lekeye ve kişiye göre değişir.

ND:Yag Lazer ile çil tedavisi de yapılmaktadır. Çil tedavisinde en etkili yöntem olarak görülmektedir. Açık tenlilerde daha iyi sonuç verir. Bu tedavi için birkaç seans gerekebilmektedir. Uygulama her bir çil için ayrı ayrı yapmaktadır.

ND:Yag Lazer dokulara zarar vermeden, ışınlar sayesinde sağladığı ısı nedeniyle cildin doku hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Güvenilir, kolay ve acısız bir tedavidir. Fibroblastik aktivite arttırılır ve kolajen üretimi yaratılır. Cilt yenileme ve gençleştirme işlemlerinin hepsi bunu amaçlarlar. Yaklaşık 10 seansta oldukça iyi bir etki gösterir.

Göz altlarında bulunan pigmentli melanozomlar gözaltı morluklarına yol açar. Durumun düzeltilmesi için temel olarak bu pigmentlerin azaltılması gerekmektedir.  ND:Yag Lazer bu melanozomları parçalar. Bölgede bu anda kolajen artışı da sağlanmaktadır. 6 -10 seans yapılmaktadır.

Özellikle derin damar tedavileri için 1064 nm dalga boyutlu ND:Yag Lazer tercih edilmektedir. Kişinin damar çapının 4 mm’den küçük olması tedaviden iyi bir sonuç alınmasını sağlar. Varis yoğunluğuna göre ortalama 2 ve 4 seans yapılmaktadır. Demir ve oksijen taşıyan yapıların ısı sayesinde yok edilip atılması amaçlanmaktadır.

Spectra Peel denilen bir uygulama sayesinde büyük gözeneklerin küçültülmesi ve sıkılaştırılması hedeflenmektedir. 6 seansta genellikle iyi sonuçlar alınır. İşlem acısızdır.

ND:Yag Lazer ile bu işlemde karbon solüsyon kullanılır. Böylece gözeneklerde ve ciltte ısının yanında ses dalgalarının etkisinin de fazlalaşması sağlanır. Bu karbon cildin üstünden kaldırılırken peeling de yapılmış olur. Gözenekler karbonu emer ve renkle beraber kolajen artışı da sağlanır. En az 4-5 seans uygulanır ve cildin tonunu açar.