Q Switched ND Yag lazer, cilt tedavi işlemlerinde gösterdiği başarılı performans ile ödül alan bir cihazdır. Estetik uygulamalar ve dermatolojik işlemler için tercih edilmektedir. 1064 nm dalga boyu üretir. Cihazın artma kapasitesi ise 330j’den 990j’ye kadardır. Bu da lekelerin yok edilmesi adına cihazın önemli avantajlarından bir tanesidir. Q Switched ND Yag Lazer cihazının nokta boyu için de değişik seçenekler bulunmaktadır; 3, 5, 7 ve 10 mm’ye kadar ayarlama yapılabilir ve bu özelliği ile her bölgeye rahatlıkla etki edebilmesi mümkün hale gelmektedir. Bu cihaz birçok tedavi için kullanılabilmektedir, çünkü tüm diğer niteliklerinin yanında 2-4HZ ile genel seviyenin üstünde bulunmaktadır.

Q Switched ND Yag Lazer sahip olduğu özellikleri nedeniyle lekelerle çok iyi mücadele edebilen bir cihaz olarak bilinmektedir. Uygulama alanları çok çeşitlidir. Bunlar arasında şunları sıralayabiliriz:

  • Güneş Lekeleri
  • Hamilelik Lekeleri
  • Dövme Silme
  • Kırışıklık Tedavisi
  • Akne Sorunları
  • Cilt Gençleştirme Uygulaması (Lazer ile)
  • Çil Tedavisi
  • Göz altı Morlukları
  • Cilt Gözeneklerinin Daraltılması

Q Switched ND Yag Lazer foto-mekanik bir sistem kullanarak özellikle cilt lekelerine karşı etkili müdahalelerde bulunulmasını sağlar. Tedavisi daha zorlu olarak görülen koyu pigmentli lekelere karşı bile etki gösteren bir cihazdır hatta oldukça karmaşık ve rengarenk dövmelerin silinmesinde dahi olumlu sonuç verir.

Q Switched ND Yag Lazer ile Hangi Tedaviler Uygulanmaktadır?

Dövme silme işlemi 4 ile 6 haftada bir uygulanmaktadır. Bu da dövmelerin tedavileri için yaklaşık 6 ya da 7 seans sayısı anlamına gelmektedir. Q Switched ND Yag Lazer ürettiği ışığın sayesinde cihaz koyu ve renkli pigmentleri, dövme bölgesinin çevre dokularına zarar vermeden kolaylıkla çıkartabilmektedir. İşlem sonrasında bölge üstünde kabuklanma ve içi su dolu kabarcıklar görülebilir, fakat bu durum kısa sürelidir; bir süre sonra durum tamamen normale döner.

Q Switched ND Yag Lazer cihazı ile leke tedavileri çok etkili bir biçimde yapılabilmektedir, zaten bu cihazın bu alanda ünü yayılmış durumdadır. Bu lazer ışını ile beraber lazer enerjisi melaninli hücrelerce emilir. Q Switched lazer yöntemi ağrılı değildir. Bu lazerin 1064 nm dalga boyu leke tedavisinde çeşitli yan etkilere karşı üst düzey bir koruma sağlamaktadır. Ayrıca bu cihaz ciltte yenilenmeyi de sağlamaktadır. Herkesin cilt yapısı ve leke özellikleri farklıdır ama genel olarak bu tedavi için 1-3 seans yeterli olmaktadır.

Bazı kadınlar çilli olmaktan hoşlanmazlar ve bunların yok edilmesi için kliniğe gelebilirler. Lazer çil tedavisi oldukça pratik ve kolay biçimde gerçekleşmektedir. Genellikle çillerin yok olması %60-80 oranında ilk seansta başarılabilmektedir. Biraz daha zorlu olan çillerde 3 seansa kadar bu sayı arttırılabilir. Bu cihaz çil tedavisi için özel bir dalga boyu (532 nm) sağlamaktadır; bu nedenle diğer cihazlara tercih edilmektedir.

Cihaz enerjiyi eşit olarak dağıtmaktadır ve son teknolojiye göre geliştirilmiştir. Yüzdeki yağ dengesi sağlanır ve gözenekler azaltılır. İşlem karbon bazlı losyon ile uygulanır. Fototermal etki ile cilt yenilenir. Cilt yenileme ve akne tedavileri için genelde 1-2 hafta aralıklar ile 6 seans uygulanır.

Göz altı morluk tedavisi için kullanılan bu uygulama ile Göz altındaki koyuluğa sebep olan pigment içeren melanazomlar parçalanır ve vücuttan atılır. Göz kapağı cildi içindeki damar ağı azalır. Kolajen artışı sayesinde etkili bir tedavi sağlanır. Gözaltındaki bağ dokusu yenilenir. Tedavi 6-7 seans sürebilmektedir. Mezoterapi, ışık dolgusu, somon DNA’sı ve PRP ek tedavi olarak tavsiye edilebilir.

Cilt temizlenir ve ardından alana karbon sürülür. Sonraki aşamada verilen lazer enerjisi karbon partiküllerince emilip patlatılır. Bu yönteme karbon peeling denilir.  Bu yolla kolajen sentezi uyarılmış olur ve gözeneklerin küçülmesini sağlar. Tedavi hastaların durumuna göre 6-7 seans sürmektedir.

Q Switched Nd Yag Lazer ile büyümüş gözenekler ve ciltteki yağ dengesizliği gibi sorunlar yok edilebilmektedir. Ağrısız biçimde her mevsim yapılabilen bir uygulamadır. Karbon peeling işlemi ile cildiniz daha fazla ışıldar. 5-10 seans sürebilen bir lazer tedavisidir. Aynı zamanda bu işlemin sonunda cildin yenilendiği ve kırışıklıkların da azaldığı gözlenmektedir.