Lazerle sivilce izi tedavisi için kullanılan CO2 fraksiyonel lazer, derinin en üst tabakasının soyulması yolu ile lekeli ve izli yüzeyin giderilmesini sağlar. En sık yüzde, sırtta veya göğüste oluşabilecek akne izlerinin tedavisinde kullanılan cihaz, hem derin hem de hafif izlere etki etmektedir.

Lazer Sivilce İzlerinin Tedavisi

Sivilceleri ile mücadele ederken lekelenmeler ve izlerden şikayetçi olanlar, CO2 fraksiyonel lazer yardımıyla izlerden kurtulabilirler. Vücuttaki diğer iz ve lekelerin, çatlakların, kırışıklıkların giderilmesinde de cihaz etkin şekilde kullanılmaktadır.

Yüzünde, göğüs bölgesinde veya sırtında oluşan inatçı sivilcelerden şikayetçi olanlar, sivilcelerin ardından iz ve lekelerle boğuşmak zorunda kalanlar, yüzünde ve sivilceli bölgelerinde derin çukurlar, kızarıklıklar, lekeler kalmış olanlar, rahatlıkla CO2 fraksiyonel lazerle sivilce izi tedavisi uygulatabilirler. CO2 fraksiyonel lazer, sivilce izi yok etmede bilinen en etkili yöntemdir. Ayrıca cildin geniş gözeneklerini de daraltmakta, cildi yenileyip sıkı ve sağlıklı bir hâle sokmaktadır.

Yüzünüzdeki izlerin şiddetine ve miktarına, cildinizin ihtiyacına bağlı olarak seans sayısı ve süresi değişkenlik göstermektedir. Benzer şekilde bu kriterler, elde edilen etkiye de yansımaktadır. Her seans sonrasında %10 oranında iyileşmenin görüldüğünü söyleyebiliriz. Hafif izlerde 3 ile 4 seans, izlerin giderilmesi için yeterli olabilmektedir. Daha şiddetli şikayetleri bulunan hastalarda ise seans sayısı 6’a kadar çıkmaktadır. Yüzeysel işlem uygulanacaksa toplamda 1 ile 1,5 ay arasında işlem tamamlanır. Daha derin uygulama süreçlerinde ise işlem 2 ayda bir tekrar ister.

Sivilce izi bulunan noktalara lazer ile atış yapılarak uygulanan yöntemde, izlerin sayısına ve derinliğine göre atış sayısı, aralığı belirlenmektedir. Akıllı atış özelliği bulunan CO2 fraksiyonel lazer ile sivilce izi tedavisi, deriyi, ısı nedeniyle oluşacak bir hasardan da korumaktadır. İşlem sonrasındaki 1-3 aylık dönemde, cilt kendini yenilemeye devam etmektedir. Sonuç itibariyle de pürüzlerden ve lekelerden arınmış, gözenekleri sıkılaşmış bir cilt ortaya çıkmakta, özellikle yaşlanma belirtileri olan kişilerde cilt 10 sene önceki hâline geri dönmektedir. İşlem dayanılmayacak bir acı vermez ancak kişinin isteğine bağlı olarak uyuşturucu kremler veya soğutma yöntemi uygulanabilir. Tıpkı lazer epilasyondaki gibi bir ısı ve çarpma hissi etkin olur. Yani minimal ağrı veren bir işlemdir.

CO2 fraksiyonel lazerle sivilce izi tedavisi ardından herhangi bir pansumana gerek yoktur. 3 ile 7 güne kadar kızarıklık, hafif pullanma görülebilir. Ancak daha şiddetli şikayetler bulunmamaktadır. İlk günü geçirdikten sonra makyaj yapmanın da bir sakıncası yoktur. Kişinin 3-5 gün sosyal ve iş yaşamı etkilenebilir. Sadece güneşten korunmak gerekmektedir. 1 gün sonra aynı şekilde duş almaya da başlayabilirsiniz. Olası ödemleri yok etmek için buz uygulaması yapabilirsiniz. Oluşan minik pullanmaları önlemenin yolu ise cildi nemli tutmaktır. Tuzlu serum yardımıyla steril bezler kullanılarak cilt temizlenebilir, özellikle de duş sonrasında antibiyotik bileşenli kremler kullanılabilir. İlk haftada bu işlemi, günde 3 veya 4 defa uygulamanız iyileşme sürecini hızlandıracaktır.