Varis,  toplardamarın elde olmayan sebeplerle fonksiyonel bozukluğa uğraması ya da kan akımının bir engele takılarak damarda genişlemeye neden olmasıyla oluşan bir rahatsızlıktır. Varis; genel olarak vücudu taşıdığı için ve haliyle üzerinde yaşam boyu bir ağırlık olduğundan dolayı daha çok bacak bölgesinde görülmektedir.

Varis oluşan damarlar diğerlerine göre daha belirgin halde olurlar ve renkleri mordur. Varisin başlıca belirtileri ise damarlarda genişleme, kaşıntı, ağrı, ciltte renk değişimi ilerleyen zamanlarda da karıncalanma ve varisin olduğu bölgenin ölü doku haline gelmesidir. Çok korkulması gereken bir hastalık değildir; ancak kişilerin yaşam kalitesine, günlük hayatına olan etkileri oldukça fazladır.  Lazerle varis tedavisi ameliyat korkusu olan ve ameliyat olmak istemeyen hastaların başvurduğu bir yöntemdir.

Lazer Varis Tedavisi

Lazer Varis TedavisiLazerle varis tedavisi ameliyat olmak istemeyen ancak varis rahatsızlığından muzdarip olan hastaların başvurduğu bir yöntemdir. Lazerle varis tedavisinde bozulan kılcal damarlar lazer ışınları yardımıyla tedavi edilmekte tekrardan damar yolunun açılması sağlanmaktadır.

Nd Yag Lazer 1064 nm dalga boyunda lazer ışını üretir ve damar içerisinde bulunan Oksihemoglobin tarafından emilir. Sonrasında ise ısı enerjisine çevrilir. Bu ısı enerjisi ile damar küçülür ve tedavi edilmiş olur. ND YAG lazerle yapılan tedavilerde cilt altında altı milimetre derinliğe kadar inmek mümkün olmaktadır. Bu yüzden bu tür lazerle tedavi daha çok derine doğru ilerleyen ve yayılma alanı geniş olan rahatsızlıklarda uygulanmalıdır. Yani uzun zamandır bu rahatsızlıktan şikayetçi iseniz bu yöntemle tedavi olmanız mümkün. Özellikle bacak bölgesinde yer alan yüzeysel ve az kanlı varislerde bu tedavi kullanılmaktadır. Akne ile ilgili komplikasyonlarda da bu tedavi yönteminden yararlanılabilir. ND YAG lazerle varis tedavisi uygulamasının diğer bir avantajı da deri rengine duyarlılığının az olması dolayısıyla koyu tenli hastalarda da rahatlıkla kullanılabilmesidir. Yani uygulama hem açık tenli hem de koyu tenli hastalarda uygulanabilmektedir.

Hemen hemen her yaştaki kişilere uygulanan bu tedavi, lazer ışığına duyarlı olanlar, kan pıhtılaşma sorunu olanlar, hamileler, epilepsi hastaları dışındaki kişilere alanında uzman kişilerce yapılabilmektedir. Kişinin bu tedaviye uygun olup olmadığı uzman doktorlar tarafından denetlenmelidir.

Lazer İle Varis Tedavisi AnkaraKılcal damar tedavisinde; kılcal damarın cinsi, oluştuğu bölge, hastalığın aşaması gibi değişkenlere bağlı olarak seans adetleri de değişmektedir. Ancak bir fikir oluşturması açısından yaygın olarak görülen kılcal damar rahatsızlıklarının tedavisi 4-6 seans arasında değişmektedir. Seans süreleri ise damarın özelliğine göre 15 ile 45 dakika arasında değişmektedir. Seanslar arasındaki süre ise yaklaşık 6 ile 10 hafta olarak söylenmektedir. Bu süreçler değişkenlik gösterse de ortalama aralıklarda iyileşme sağlanmaktadır.

Nd Yag Lazerle tedavi yapılan damarlarda küçük kızarıklıklar, damarda belirginleşme ya da büzülme gibi sıkıntılar sıkça ortaya çıkmaktadır. Bu kızarıklıklar hemen hemen iki gün sonra kaybolmaktadır. Tedaviden önce aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalı, pek fazla güneşlenmemeye dikkat edilmelidir. Lazerle varis tedavisi sırasında sizin bir şey hissetmemeniz açısından sorunlu bölgeye ağrı ve acı hissini bastıran anestetik kremler uygulanmaktadır. Yani işlem sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmemektedir. Tedaviden sonra güneşten korunmak en çok dikkat edilmesi gereken husustur. Bunun yanında işlem gören bölgenin su ile teması kesilmelidir. Ayrıca tedaviden sonra solaryuma girilmemesi de dikkat edilmesi gereken diğer bir husustur.